Jak przygotować się do profesjonalnego trekkingu?

Wędrówki górskie to bardzo przyjemna forma wysiłku fizycznego. Nie tylko można zadbać wtedy o kondycję, ale także miło spędzić czasu na świeżym powietrzu. Osoby, które bardziej skupiają się na tej pierwszej kwestii, idą o krok dalej i zabierają się za trekking. Wymaga on o wiele więcej wysiłku i skupienia, niż zwykły spacer po górach. Potrzebne jest także odpowiednie przygotowanie. Dużo osób, które mają już to za sobą i podoba im się ta forma spędzania czasu, myślą o czymś więcej. Chcą przejść na poziom wyżej i uprawiać profesjonalny trekking. Tutaj trzeba włożyć jeszcze więcej wysiłku. Przygotowania natomiast do łatwych nie należą. Co zatem trzeba zrobić najpierw, by można było zabrać się za profesjonalny trekking?

Trekking profesjonalny nie jest dla każdego

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że ten sport w takiej formie to bardzo duży wysiłek dla organizmu. Podczas profesjonalnego trekkingu wędruje się przez kilka godzin, ale nie jeden dzień. Może ich być nawet kilkanaście podobnie, jak pokonanych każdego dnia kilometrów. Należy także pamiętać, że nie zawsze idzie się pod górę, by osiągnąć szczyt. Czasami trzeba też zejść w dół. I tak wtedy, np. 500 m do góry, 300 na dół. Analogicznie rzecz biorąc, nie pokonacie “tylko” 8000m by wejść na wierzchołek Mount Everestu. Decydując się na profesjonalny trekking, idealne będą długie wycieczki po górach. Dzięki temu mięśnie i stawy będą odpowiednio przygotowane.

Przygotowanie = wysiłek

Intensywność codziennych treningów (tak, powinny być one codziennie) zależy o tego, jaki szczyt chcielibyście zdobyć podczas swojej wyprawy. Jeśli mowa jest o wcześniej wspomnianym Evereście najlepiej, by wędrować dziennie, co najmniej 6 km. Z czasem powinniście wydłużać ten dystans. Oczywiście nie możecie zapomnieć o plecaku, o wadze około 5 kg. Przygotuje to Was do tego, że w trakcie wyprawy także będzie on Wam towarzyszył. Jego ciężar także powinien być stosunkowo zwiększany.

Odpowiednia dieta

Kolejnym ważnym aspektem w trakcie przygotowań do profesjonalnego treningu jest dieta. Skoro, wspomniany wcześniej plecak będzie ciężki, niepotrzebne będą Wam dodatkowe kilogramy na ciele. Obok prawidłowego odżywania się i codziennych treningów w trakcie wędrówek, możecie skorzystać z siłowni. Nie tylko pomoże Wam to zrzucić zbędne kilogramy, ale też bardziej przygotuje fizycznie. Pamiętajcie ponadto, że zarówno buty trekkingowe damskie, jak i męskie także ważą “swoje”.

Zwróćcie uwagę na kolana

Podczas przygotowania do profesjonalnego treningu poświęćcie więcej uwagi swoim kolanom. Z pewnością będą Was czekały długie i trudne zejścia. Warto je zatem odpowiednio przygotować. By to zrobić, możecie zastąpić plecak obciążnikami na nogi i ręce. Będzie to wtedy doskonała imitacja zejścia z obciążeniem.

Przygotowanie mentalne

Nie zapomnijcie również o przygotowaniu psychicznym. Trekking profesjonalny nie jest jednodniową wycieczką w góry. Dobrze jest się nastawić na to, że zajmie Wam to więcej czasu, a podczas wyprawy możecie spotkać wiele trudności.

Osoby, które zdecydują się na profesjonalny trekking czekają długie przygotowania, by ich wyprawa doszła do skutku i zakończyła się pomyślnie. Jeśli jednak Wam się to uda, osiągnięty cel w pełni wynagrodzi Wam włożony wcześniej trud.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *